főoldalra  
   
ÉJJEL,NAPPAL
   
   
 
"Háromnapos éjszakai művészi forgatag színhelye lesz augusztus utolsó hétvégéjén Szentendre, ahol 80 féle zenei, irodalmi, képzőművészeti program közül választhatnak majd az érdeklődők. Az augusztus 25-28. között a múzeumok, galériák, kiállítások meghosszabbítják nyitvatartási idejüket és a vendéglátóhelyek is fogadják a turistákat. Budapestről külön hajójáratok indulnak, a HÉV tovább üzemel és a Volánbusz is "Bagoly"-járatokat indít ebből az alkalomból. A szentendrei éjszakában a helyi képzőművészek utcai kiállításon mutatják be alkotásaikat, a Templomdombon plein-air festők jelennek meg, lesznek francia és Fülöp-szigeteki énekesek, de neves költőkkel, írókkal is lehet találkozni, itt lesz például Szakonyi Károly és Kukorelly Endre. A hagyományteremtő szándékkal induló nyárvégi rendezvényen a helyi kávéházakban az ide látogató írók, költők ez alkalomra különféle műveket vetnek papírra, a színészek pedig a zárónapon ezekből összeállított műsort adnak majd elő. A rendezvény keretében tartják meg a Vlll. Nemzetközi Performance és Nehéz Zenei Fesztivált a MűvészetMalomban, ahol fellép többi között a Tudósok együttes." írja az Index a tegnap délelőtti sajtótájékoztatón kapott anyagok és mondottak alapján, a Szentendre éjjel-nappal nyitva (2006. augusztus 25-27.) programot beharangozandójában.

 

Mi is ez a sokféleképpen kommentált háromnapos szentendrei programdömping valójában? Alulról építkező civil kezdeményezés, amely mögött az óvárosi vendéglősök, butikosok művészetet szerető értelmiségiek, szóval egész Szentendre összefogása áll? Vagy, az új városi arc, Kriaszter Attila sokak által szeretett, mások által elutált kezdeményezése, amelyet az őszi önkormányzati választásokra időzített még az előző tavaszi kampány időszakában, nagy őszi polgármester jelölt-csatákra számítva? Vagy megújuló, Szentendrét újfent az érdeklődés középpontjába segítő turisztikai attrakció első lépése? A várományos SZEMMI vezető vizsgamunkája, a hogyan fogjuk (kell) csinálni a jövőben, bemutató?
Egy biztos, nagy pörgéssel - Ne tököljünk, dübörögjünk! összehozott, kétesélyes ( nagyban függ a program sikere attól, milyen idő lesz) program, amely célul tűzi ki, hogy ez "az esemény is hozzájárulhat Szentendre "régi nagy hírének" megerősítéséhez." "Mit rákenetek a századok, lemossuk a gyalázatot." (Sic.)

 

Nézzük meg közelebbről a dolgot. A sajtótájékoztató néhány üzenetet is közvetített a vájtfülű, a szentendrei politikai közéletben sertepertélő számára. Első, hogy a sajtósok jöhettek volna többen is. De hát évek óta nem jönnek, sőt azóta nem, amióta Szentendre egy a sok közül kategóriába került szemükben, s a hidegtál, ajándék, tarha nem bír már sajtó-mozgósító erővel. És azt, hogy ők miről, mit fognak leadni majd, sokkal inkább eldöntik a főszerkesztői politikai beállítódások, mint a valódi érdeklődés. Mert hát ugye, ma már az ötletesség és bármely jópofa dolog kevés a média megjelenéshez, mert botrány, első kategóriás médiaszereplő, vagy főszerkesztői utasítás kell. Miért okoskodom ezzel? Ugyanis a program célul tűzi ki "A szervezők elhatározták, hogy ezen a három nyárvégi estén "Szentendre Budapesten kezdődik" azaz pestieket várunk, várnak nagy számban, "ezért ( a hajózási társaság) annyi hajót indít el a szentendrei Dunán, majd éjszaka vissza, amennyire szükség van. A HÉV is tovább jár éjszaka ezeken a napokon és a Volán bagolyjáratokat indít hajnalban.." A fővárosból sok embert kimozdítani nehéz dolog és hát ez nagyobb részt a propagandán múlik.

Új jelenségként értékelem az általam is becsült dr. Török Katalin, Máhr Attila, Éliás Tibor és még vagy tíz, korábban a város kulturális közéletében az önkormányzattal (tanáccsal) együtt szerepet vállaló, de az utóbbi hét évben ezektől a szerepektől távolmaradó közismert helyi közszereplő visszatérését, megjelenését a program gazdái, főszervezői között. A rossznyelvek szerint ez előrevetíti, hogy az új város-vezetés e szereplőket szánja a város kulturális életében a régiek (most státusban lévők) helyett. Bár ez utóbbi szerintem félreértelmezés, csak ők voltak a legkészségesebbek, lelkesebbek a Szentendre éjjel-nappal nyitva, kezdeményezésre. Okos dolog volt sok közreműködővel dolgozni az előkészítésben, mert ha sokak érdeke a siker, maguk is mozgósítanak, hiszen érdekeltek dologban. Engem, gondolom nem túl olvasott site-om, és valamiféle legitimációt szemléltető szerepem miatt hívtak meg.

Az mindenképpen érdekes volt, hogy a szervezők tudatosan -különös tekintettel a kampányra- távol tartottak mindenfajta, az önkormányzatban képviselt politikai szereplőt, de az együttműködő intézmények, múzeum, SZEMMI stb. vezetői ott ültek. Az viszont úgy látszik, kezd fátum lenni, hogy a Skanzen tudatosan távolt tartja magát a városi kezdeményezésű rendezvényektől -vagy ez csak csalfa látszata a valóságnak,- ami nem biztat sok jóval a jövőben. Ugyanis, ha a város idegenforgalmi motorvonata másik pályán fut, bizony rossz nekünk, mint ahogy egyetlen prominens városjelkép művészt sem láttam Öcsikén kívül a jelenlévők között, bár ettől nem volt hiányérzetem.

Végül a támogatás és ellenállás dolgáról. Szerintem jót tesz a rendezvénynek, hogy kialakult körülötte a szeretem- utálom- polémia, ugyanis tapasztalatom szerint ettől olyan mértékben belekerült a helyi közbeszédbe, hogy most már sokan csak azért is lejönnek ezen a három napon este városba, hogy lássák, hogyan bukik meg. S ez sokkal jobb és hatékonyabb, mintha tucatszám jelentek volna meg éltető cikkek arról, hogy milyen zseniális Szentendre és milyen jó lesz a program.

Mert hát "A programok között gyerekek és felnőttek, alternatív és magas-kultúra iránt érdeklődők valamint könnyű kikapcsolódásra vágyók is találnak kedvükre valót. …újra megtelik plein-air festőkkel a város, helyi elismert képzőművészek állítják le állványaikat a templomok tövéhez, a meredélyes utcák lépcsőfordulóiba, kapualjak árnyas hűvösébe. Sanzonénekes érkezik egyenesen a párizsi Montmartre-ról az egyik múzeum udvarára, míg a szomszéd kávézóban Fülöp-szigeteki énekest hallhatnak az arra járók. Költők, írók (többek közt Bächer Iván, Karafiáth Orsolya, Kukorelly Endre, Szakonyi Károly) kapnak 3 napos útlevelet a városba, hogy egy-egy kávézóban, étteremben a számukra fenntartott törzsasztalnál kedvükre fogyasszanak és a hangulat által inspirálódva írjanak Szentendréről verset, novellát, tárcát, amelyeket vasárnap este az itt és a környéken élő színművészek elő is adnak. A gyermekek városi kincskeresésben vehetnek részt, az éttermek gasztronómiai versengésben mérettetnek meg. ...Éjfélkor a barokk épületek falaira vetített fényorgiában gyönyörködhetnek az érdeklődők. Az Erdész Galériában szentendrei szobrászok műveiből válogatott tárlat, a Régi Művésztelepen "Szentendrei fények" címmel a híres művésztelep alkotóinak kiállítása és számos egyéb képzőművészeti esemény várja a műkedvelőket. Délszláv zenét játszik a Vujicsics Együttes és a Söndörgő Zenekar, fellép efZámbó István, valamint koncertezik az Airport Együttes.
Szóval drukkoljunk érte, utálkozzunk rajta, de legyünk itt, ott.